Kutatás Futásteljesítmény 30 szeptember 2026 · Olvasási idő: 8 perc

Visszafelé ment a kilométeróra: a legnagyobb futásteljesítmény-csökkenések adatainkban

Egyes autók több mint 100 000 km-t veszítenek az egyik tulajdonostól a következőig. Megnéztük, milyen gyakran fordul ez elő, miért történik, és hogyan veheti észre, mielőtt az Ön problémája lesz.

A MrVIN maci kételkedve nézi a kopott kombit, amely felett egy 55 000 km feliratú tábla áll

A futásteljesítmény-előzménynek csak egy irányba szabadna haladnia. Ez a hat autó az ellenkezőjét tette.

A legtöbb autónál a futásteljesítmény története egyszerű. Minden szervizlátogatás, műszaki vizsga és biztosítási kárbejelentés újabb kilométeróra-állást rögzít, és mindegyiknek magasabbnak kellene lennie az előzőnél. Ha egy későbbi állás alacsonyabb, valami történt.

Átnéztük a legutóbbi MrVIN-lekérdezések mögötti futásteljesítmény-előzményeket, hogy lássuk, milyen gyakran fordul ez elő, és hogyan néznek ki valójában ezek az esetek.

Röviden

  • A vizsgálható autók 9,7%-ánál volt olyan későbbi kilométeróra-állás, amely legalább 1 000 km-rel alacsonyabb volt egy korábbinál.
  • A kárelőzménnyel rendelkező autóknál 1,7-2,2-szer gyakrabban fordult elő csökkenés. Ugyanezt a mintát találtuk augusztusi, sérülésekről szóló kutatásunkban is.
  • A cikk legnagyobb csökkenése 184 619 km, egy BMW 5 Series Touringnál, amely Hollandiából Németországba került.
  • A hat legnagyobb csökkenésből négy akkor történt, amikor az autó éppen átlépte a határt.
  • Azokban az országokban, ahol minden szervizes kilométeróra-állást nemzeti nyilvántartásban rögzítenek, a manipuláció a használt autók 1%-ára vagy az alá esik.
9,7%a legalább két állással rendelkező autóknál visszafelé ment a kilométeróra
2×olyan gyakran, ha az autónak kárelőzménye van
184 619 kma cikk legnagyobb csökkenése
1% vagy kevesebbahol minden szervizes állást rögzítenek

Ugrás előre: autó ellenőrzése most·a hat autóhoz

Mielőtt átadja a pénzt

Nézze meg az összes rögzített kilométeróra-állást, az autó kár- és importelőzményeivel együtt. Kevesebb mint egy perc.

Példa: WBA3A5G59DNP26082Ingyenes előnézet is jár

  • 30+ ország
  • Eredmény egy percen belül
  • Teljes PDF-jelentés

Milyen gyakran megy visszafelé a kilométeróra

Adatainkban a legalább két kilométeróra-állással rendelkező autók 9,7%-ánál volt olyan későbbi állás, amely legalább 1 000 km-rel alacsonyabb volt egy korábbinál.

Ez nem jelenti azt, hogy az autók 9,7%-ánál visszatekerték a kilométerórát. Az alacsonyabb állásnak három gyakori oka van: elírás, kicserélt műszeregység vagy szándékosan visszatekert kilométeróra.

A kicserélt műszeregység felismerhető mintát hagy. A futásteljesítmény közel nullára esik, majd ismét normálisan emelkedni kezd. Hogy ezeket az eseteket elkülönítsük a többitől, csak azokat a csökkenéseket tartottuk meg, ahol a korábbi futásteljesítmény fizikailag lehetséges volt, vagyis legfeljebb évi 60 000 km, és ahol a következő két állás is alacsony maradt. Más szóval a csökkenést soha nem korrigálták.

Ezeknek a csökkenéseknek a fele 10 000 km-nél, a negyede 50 000 km-nél nagyobb volt, és nagyjából minden tizedik meghaladta a 100 000 km-t.

Összehasonlításképpen: az Európai Parlament kutatószolgálatának becslése szerint a kilométeróra-manipuláció az egy országon belül eladott használt autók 5% és 12% közötti részét, a határon átnyúló eladásoknak pedig 30% és 50% közötti részét érinti, évi 5,6 és 9,6 milliárd EUR közötti kárral.

A sérült autóknál gyakrabban megy visszafelé a kilométeróra

Augusztusban azt találtuk, hogy a kárelőzménnyel rendelkező autóknál nagyjából kétszer olyan gyakran tekerték vissza a kilométerórát, mint a kárelőzmény nélkülieknél. Ugyanezt a vizsgálatot egy újabb, különálló lekérdezéskészleten is elvégeztük, és a minta megmaradt.

Visszafelé ment a kilométeróra

Az autónkénti állások száma szerint
10% 20% 30% 4,6% 2,1% 2 és 4 állás között 8,4% 4,9% 5 és 10 állás között 27,1% 15,9% 11 vagy több
  • Kárelőzménnyel
  • Kárelőzmény nélkül

Azoknak az autóknak az aránya adatainkban, amelyeknél volt egy korábbinál legalább 1 000 km-rel alacsonyabb állás.

A kárelőzménnyel rendelkező autóknál 1,7-2,2-szer nagyobb volt az esélye egy visszafelé mutató kilométeróra-állásnak, mint a kárelőzmény nélkülieknél. A különbség megmarad, akárhány rögzített kilométeróra-állás is tartozik egy autóhoz, és ez azért fontos, mert több rögzített kilométeróra-állás több alkalmat ad arra, hogy egy csökkenés megjelenjen.

Összefoglalás Ha egy autónak kárelőzménye van, kétszer olyan alaposan nézze át a futásteljesítmény-előzményeit.

Adataink hat legnagyobb futásteljesítmény-csökkenése

Íme hat a legnagyobb futásteljesítmény-csökkenések közül, amelyeket adatainkban találtunk. Az alábbi táblázat egymás mellé állítja őket. Minden autó alatt láthatja a futásteljesítmény-előzményeit úgy megrajzolva, ahogyan egy MrVIN-jelentésben megjelenik.

AutóLegmagasabb állásKésőbbi állásCsökkenés
BMW 5 Series Touring (2013)300 602 km115 983 km184 619 km
BMW 7 Series (2016)324 805 km169 296 km155 509 km
BMW 5 Series (2004)318 536 km170 540 km147 996 km
BMW 325i (2009)320 166 km221 156 km99 010 km
Porsche Panamera (2010)134 086 km64 855 km69 231 km
BMW 4 Series Coupe (2014)143 406 km89 220 km54 186 km

A számok a legmagasabb rögzített futásteljesítményt vetik össze az utána következő alacsonyabb állással. A kiemelt sorok több mint 100 000 km-t veszítettek. A Porschénál a legalacsonyabb későbbi állás szerepel.

A cikkben említett állások közvetlenül az adatainkból származnak. Az egyes grafikonokon a köztük lévő pontok csak szemléltetésül szolgálnak.

BMW 5 Series Touring (2013): 184 619 km eltűnt

A márkaszervizes bejegyzések szerint a futásteljesítmény egyenletesen nőtt, a 2014-es 22 147 km-ről a 2021-es, hollandiai 300 602 km-ig. Ugyanez az autó később, 2026-ban Németországban bukkan fel, mindössze 115 983 km-rel.

Az állás 2021 és 2026 között 300 602 km-ről 115 983 km-re esett.

Futásteljesítmény az idő függvényében

184 619 km-rel kevesebb
2013 2017 2021 2025 2013 22 147 km 39 607 km 95 776 km 114 764 km 162 697 km 209 906 km 247 994 km 300 602 km 115 983 km 300 602 km 115 983 km
  • Kilométeróra-állások
  • Gyártási év
  • Futásteljesítmény-csökkenés

A feliratozott állások az adatainkból származnak. A köztük lévő pontok csak szemléltetésül szolgálnak.

BMW 7 Series (2016): 155 509 km eltűnt

Ezt az autót 2024-ben Hollandiában 324 805 km-rel rögzítették. A következő állás nulla, pontosan az a minta, amelyet egy kicserélt műszeregységtől várna. Aztán 2025-ben egy német kereskedés 169 296 km-rel rögzíti az autót.

A kicserélt műszeregység megmagyarázza a nulla állást. Azt viszont nem, hogy a futásteljesítmény miért 169 296 km-rel tért vissza, és nem 324 805 km-rel.

Az állás 2024 és 2025 között 324 805 km-ről 169 296 km-re esett, és közben egy nulla állást is rögzítettek.

Futásteljesítmény az idő függvényében

155 509 km-rel kevesebb
2016 2018 2020 2022 2024 2026 2028 2016 40 935 km 84 582 km 103 769 km 133 472 km 208 240 km 251 666 km 301 527 km 324 805 km 0 km 169 296 km 324 805 km 0 km 169 296 km
  • Kilométeróra-állások
  • Gyártási év
  • Futásteljesítmény-csökkenés

A feliratozott állások az adatainkból származnak. A köztük lévő pontok csak szemléltetésül szolgálnak.

BMW 5 Series (2004): 147 996 km eltűnt

A futásteljesítmény 2010-ben eléri a 318 536 km-t, majd mindössze kilenc hónappal később 170 540 km-re esik.

Ezután az állások az alacsonyabb számtól normálisan emelkednek tovább. Pontosan ez teszi nehezen észrevehetővé az ilyen eseteket.

Az állás kilenc hónap alatt, 2010 és 2011 között 318 536 km-ről 170 540 km-re esett.

Futásteljesítmény az idő függvényében

147 996 km-rel kevesebb
2004 2006 2008 2010 2012 2014 2004 66 000 km 118 383 km 178 362 km 230 307 km 278 078 km 318 536 km 170 540 km 189 451 km 206 061 km 229 000 km 318 536 km 170 540 km
  • Kilométeróra-állások
  • Gyártási év
  • Futásteljesítmény-csökkenés

A feliratozott állások az adatainkból származnak. A köztük lévő pontok csak szemléltetésül szolgálnak.

Ha a csökkenés egyszer megtörtént, utána minden tökéletesen következetesnek tűnik.

BMW 325i (2009): 99 010 km eltűnt

Az autó 2020-ban 320 166 km-t mutat, 2021-ben pedig 221 156 km-t.

Legközelebb egy lengyelországi biztosítási kárbejelentésben bukkan fel, 255 640 km-rel, vagyis az alacsonyabb futásteljesítmény az autó következő tulajdonosi szakaszába is átkerült.

Az állás 2020 és 2021 között 320 166 km-ről 221 156 km-re esett.

Futásteljesítmény az idő függvényében

99 010 km-rel kevesebb
2009 2013 2017 2021 2009 34 112 km 64 457 km 76 224 km 110 184 km 139 377 km 211 317 km 228 448 km 239 809 km 309 197 km 320 166 km 221 156 km 255 640 km 320 166 km 221 156 km 255 640 km
  • Kilométeróra-állások
  • Gyártási év
  • Futásteljesítmény-csökkenés

A feliratozott állások az adatainkból származnak. A köztük lévő pontok csak szemléltetésül szolgálnak.

Porsche Panamera (2010): két kilométeróra egyszerre

A futásteljesítményt 2013-ban Franciaországban 134 086 km-rel, majd 2017-ben 64 855 km-rel rögzítik.

2019-ben a helyzet még furcsább lesz: az egyik kereskedés 118 712 km-t rögzít, egy másik pedig mindössze két héttel később 73 338 km-t. Egyetlen autó sem veszít 45 000 km-t két hét alatt. Az egyik állás hibás volt, és egy vevőnek akkoriban semmilyen módja nem lett volna megtudni, melyik.

Az állás 2013 és 2017 között 134 086 km-ről 64 855 km-re esett.
Két kereskedés 2019-ben mindössze két hét különbséggel 118 712 km-t és 73 338 km-t rögzített.

Futásteljesítmény az idő függvényében

69 231 km-rel kevesebb
2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2010 54 664 km 110 941 km 134 086 km 64 855 km 90 482 km 118 712 km 73 338 km 134 086 km 64 855 km 118 712 km 73 338 km
  • Kilométeróra-állások
  • Gyártási év
  • Futásteljesítmény-csökkenés

A feliratozott állások az adatainkból származnak. A köztük lévő pontok csak szemléltetésül szolgálnak.

BMW 4 Series Coupe (2014): 54 186 km eltűnt

Az autónak 2022-ig, 143 406 km-ig svájci szervizelőzménye van. A következő rögzített állás 2023-ban 89 220 km, ezután az autó Görögországba kerül.

Az állás 2022 és 2023 között 143 406 km-ről 89 220 km-re esett.

Futásteljesítmény az idő függvényében

54 186 km-rel kevesebb
2014 2016 2018 2020 2022 2024 2014 11 068 km 30 271 km 37 671 km 73 193 km 87 706 km 102 084 km 124 941 km 143 406 km 89 220 km 143 406 km 89 220 km
  • Kilométeróra-állások
  • Gyártási év
  • Futásteljesítmény-csökkenés

A feliratozott állások az adatainkból származnak. A köztük lévő pontok csak szemléltetésül szolgálnak.

A hat példából öt BMW. Ez nem jelenti azt, hogy a BMW-knél gyakrabban tekerik vissza a kilométerórát.

A BMW-márkakereskedések minden szervizlátogatáskor rögzítik a futásteljesítményt, így ha egy BMW futásteljesítménye csökken, az egyértelmű írásos nyomot hagy. Sok más autóval is ugyanez történik, csak senki sem rögzíti.

Miért tekerik vissza a kilométerórát

A kor után a futásteljesítmény befolyásolja leginkább egy használt autó értékét, és ennek a számnak a megváltoztatása kevésbe kerül.

Ugyanaz a BMW Touring 115 000 km-rel sokkal többet ér, mint 300 000 km-rel.

A határon átnyúló eladások megkönnyítik az eltitkolást. A hat legnagyobb csökkenésünkből négy akkor történt, amikor az autó egyik országból a másikba került: kétszer Hollandiából Németországba, egyszer Svájcból Görögországba, egyszer pedig tovább, Lengyelországba.

Minden ország saját nyilvántartást vezet, és az egyik ország vevője ritkán látja a másik ország előzményeit. Ez a rés áll az Európai Parlament határon átnyúló adatai mögött. A kutatás idején mindössze hat uniós ország minősítette bűncselekménynek a kilométeróra-manipulációt.

Ahol a nyilvántartások össze vannak kötve, ott a probléma szinte eltűnik. A belga Car-Pass és a holland NAP nyilvántartás minden szervizelésnél, javításnál és vizsgánál rögzíti a futásteljesítményt, és ugyanez a kutatás megállapította, hogy velük a manipuláció a használt autók 1%-ára vagy az alá csökken. Azt, hogy hogyan változtatják meg a számokat, és mibe kerül ez a vevőknek, a futásteljesítmény-manipulációról szóló útmutatónkban írtuk meg.

Összefoglalás A futásteljesítmény-előzmény a határon szakad meg. Importautónál kérje el a származási ország nyilvántartásait, mielőtt az árról tárgyalna.

Az Ön tíz perce az autóval

  • Állítson időrendbe minden kilométeróra-állást, amit csak talál: szervizkönyv, számlák, műszaki vizsgalapok és olajcsere-matricák. A számoknak csak nőniük szabad.
  • Legyen óvatos, ha a szervizelőzmény szokatlanul későn kezdődik az autó életében, vagy ha egy idősebb autóhoz vadonatúj szervizkönyv tartozik.
  • Vesse össze az utastér kopását a kijelzett futásteljesítménnyel. A kopott kormány, a fényesre kopott váltógomb, a lelapult vezetőülés-oldaltámasz vagy a kopott pedálgumik nem illenek alacsony futásteljesítményhez.
  • Kérdezze meg, cserélték-e valaha a műszeregységet, és ha igen, kérje el a papírjait. A csere-műszeregységnek az eredeti futásteljesítményt kell átvennie.
  • Sok modern autó több vezérlőegységben is tárolja a futásteljesítményt. Egy márkaszervizes diagnosztikai vizsgálat össze tudja vetni őket.
  • Ha az autó import, kérje el a származási ország nyilvántartásait. A Hollandiából és Belgiumból érkező autókhoz nemzeti futásteljesítmény-nyilvántartás tartozik.
  • Ha az autónak kárelőzménye van, még alaposabban nézze át a futásteljesítmény-előzményeit.
  • Futtassa le a VIN-ellenőrzést, és nézze át a futásteljesítmény-előzményeket, mielőtt elutazik megnézni az autót.

Hogyan ellenőrizze egy autó futásteljesítmény-előzményeit alvázszám (VIN) alapján

A cikkben szinte minden olyan állásokon múlik, amelyeket a műszerfalon nem lát. Ezek a szerviz-, vizsga- és biztosítási nyilvántartásokban vannak, és a VIN köti össze őket.

A VIN-t a szélvédő alsó részén, a vezetőoldalon, a vezetőoldali ajtókeretben lévő matricán és a forgalmi engedélyben találja. Egy MrVIN-ellenőrzés megmutatja:

  • Minden rögzített kilométeróra-állást, a dátumával és azzal az országgal, ahol rögzítették.
  • Minden olyan állást, amely alacsonyabb az előzőnél, pirossal jelölve, mint a fenti grafikonokon.
  • A kár- és biztosítási kárbejelentési adatokat.
  • Hol volt korábban forgalomba helyezve az autó.

A szám, amelyet ellenőrizhet

A kilométeróra csak egy kijelző. Ami számít, az a mögötte lévő nyilvántartás, és ez a nyilvántartás nem változik meg attól, hogy a műszerfalon lévő szám megváltozik.

A tiszta futásteljesítmény-előzmény azt jelenti, hogy nem rögzítettek csökkenést. Egy csak néhány állással rendelkező autó így is elrejthet egy változtatást az állások között, ezért egyetlen ellenőrzés sem ígérhet tökéletes kilométerórát. Amit megtehet: megmutatja az összes létező állást.

Mielőtt megállapodik az árban

Ellenőrizze a futásteljesítményt annál az autónál, amelyet éppen megvenni készül

Futásteljesítmény az idő függvényében, kár-, hitelteher- és importadatok több mint 30 országból, egyetlen jelentésben, egy percen belül.

  • 30+ ország
  • Egy percen belül
  • Teljes PDF-jelentés
VIN-szám ellenőrzése

Még nem biztos benne? Nézze meg előbb, hogyan néz ki egy teljes jelentés

Gyakran ismételt kérdések

Mennyire gyakori, hogy egy használt autó futásteljesítménye visszafelé megy?

Adatainkban a legalább két kilométeróra-állással rendelkező autók 9,7%-ánál volt olyan későbbi állás, amely legalább 1 000 km-rel alacsonyabb volt egy korábbinál. Nem mindegyik visszatekert kilométeróra: némelyik elírás, némelyik kicserélt műszeregység. Az Európai Parlament kutatószolgálata a manipulációt a belföldi használtautó-eladások 5% és 12% közötti, a határon átnyúlóknak pedig 30% és 50% közötti részére teszi.

Az alacsonyabb állás mindig azt jelenti, hogy visszatekerték a kilométerórát?

Nem. A szervizben elírhatnak egy számot, a kicserélt műszeregység pedig nulla közeléből indul újra. A műszeregység cseréje könnyen felismerhető, mert a futásteljesítmény szinte semmire esik, majd normálisan emelkedik. Az a csökkenés aggasztó, amelyik egy hihető, alacsonyabb számon áll meg, és ott is marad.

Miért változtatják meg gyakrabban a sérült autók futásteljesítményét?

Adatainkban a kárelőzménnyel rendelkező autóknál 1,7-2,2-szer gyakrabban fordult elő visszafelé mutató kilométeróra-állás, mint a kárelőzmény nélkülieknél, és a különbség megmarad, akárhány rögzített kilométeróra-állás is tartozik egy autóhoz. Annak az eladónak, akinek egy dolgot rejtegetnie kell, oka van egy másikat is elrejteni.

Lenullázza a futásteljesítményt a műszeregység cseréje?

Az új műszeregység nulla közeléből indul, de beszereléskor az autó valós futásteljesítményére kell programozni. Kérje el a számlát. Ha a futásteljesítmény jóval alacsonyabban tért vissza, mint a csere előtti utolsó állás, a műszeregység nem magyarázza meg a különbséget.

Honnan tudhatom, hogy egy autó futásteljesítménye valós?

Állítson időrendbe minden állást, amit csak talál, és győződjön meg róla, hogy csak nőnek. Vesse össze a kormány, a váltógomb, a pedálok és a vezetőülés kopását a kijelzett számmal, és ha az autó import, kérje el a származási ország nyilvántartásait.

Hogyan ellenőrizhetem egy autó futásteljesítmény-előzményeit VIN alapján?

Adja meg a 17 karakteres VIN-t a MrVIN-ellenőrzésben. Látni fogja az összes rögzített kilométeróra-állást a dátumával és az országgal, minden olyan állást, amely alacsonyabb az előzőnél, valamint az autó kár- és forgalomba helyezési előzményeit.

Források

  • A legutóbbi MrVIN-lekérdezések mögötti futásteljesítmény-, szerviz- és biztosítási kárbejelentési adatok, 2026. szeptember
  • Az Európai Parlament Kutatószolgálata, A gépjárművek kilométer-számlálójának manipulálása, 2018. május
  • Az Európai Parlament sajtóközleménye, Kilométeróra-tekerés: a képviselők új jogszabályokat sürgetnek a kilométeróra-csalás elleni küzdelemhez, 2018. május 31.

Olvassa el a következőt

Mielőtt átadja a pénzt